Sanktuarium Matki Bożej Pocieszycielki Strapionych

Apel i zasłonięcie Obrazu MB
codziennie o godz. 20:50

Sanktuarium Matki Bożej Pocieszycielki Strapionych

– sanktuarium w Domaniewicach ustanowione w 1975 roku przez kardynała Stefana Wyszyńskiego należące do miejscowej parafii św. Bartłomieja Apostoła.Sanktuarium znajduje się w zabytkowej wczesnobarokowej kaplicy z lat 1631-33, ufundowanej przez Jakuba i Wojciecha Celestów, mieszczan krakowskich. Kaplicę poświęcił 15 października 1633 roku prymas Polski i Litwy Jan Wężyk. Wewnątrz stoją zabytkowe organy i prospekt organowy w kształcie orła w koronie z rozłożonymi skrzydłami z 1759 roku. W ołtarzu głównym znajduje się obraz Najświętszej Marii Panny[2].Przy sanktuarium znajduje się plac pielgrzymkowy, na którym stoi pomnik kardynała Stefana Wyszyńskiego.Sanktuarium w Domaniewicach to budowla zbudowana na planie prostokąta,przykryta owalną kopułą fundacji krakowskich kupców Celestów.

Obraz Matki Bożej Pocieszycielki Strapionych i Matki Pięknej Miłości, koronowany 8 września 2000 roku przez Nuncjusza Apostolskiego, arcybiskupa Józefa Kowalczyka i Biskupa Łowickiego Alojzego Orszulika.Obraz został uznany za łaskami słynący w połowie XVII wieku i przyozdobiony licznymi wotami.Kult ma charakter ogólnopolski.Odpust 8 września.Sanktuarium posiada przywilej nadawania Odpustów Papieskich z 2009 roku.