CHRZEST

MAŁŻEŃSTWO

SAKRAMENT CHORYCH

SPOWIEDŹ

Chrzest dziecka zgłaszają rodzice. Należy przedstawić:

• skrócony akt urodzenia z USC

• świadectwo sakramentu małżeństwa rodziców

• dane chrzestnych z dokładnym adresem zamieszkania i datą urodzenia oraz zaświadczenie od proboszcza zezwalające na pełnienie funkcji rodziców chrzestnych

• w przypadku, gdy dziecko jest spoza naszej parafii, wymagane jest pisemne pozwolenie od własnego proboszcza

Chrzestnymi mogą być wyłącznie wierzący i praktykujący katolicy. Chrzestni spoza naszej parafii winni przedstawić zaświadczenie od swojego proboszcza.

Terminy chrztów w naszej parafii: II III i IV niedziela miesiąca na Mszy Świętej o godz 12:00

SAKRAMENT CHRZTU

Wszystkich kandydatów do sakramentu bierzmowania prosimy o kontakt z księdzem wikariuszem, który jest odpowiedzialny za bezpośrednie przygotowanie do tego sakramentu.

Wymogi podstawowe:

• uczestniczenie w przygotowaniu prowadzonym w parafii;
  • metryka chrztu;
  • zaświadczenie o uczestnictwie w katechezie szkolnej lub ostatnie świadectwo katechizacji;
  • w przypadku osób starszych - świadectwo ukończenia katechizacji szkolnej.

SAKRAMENT BIERZMOWANIA

Na trzy miesiące przed planowanym ślubem należy w kancelarii parafialnej umówić się na:

•  termin ślubu i spisanie "Protokołu badania przedślubnego".

By spisać Protokół należy przynieść:

•  aktualne metryki chrztu (ważne trzy miesiące),
  •  dowody osobiste,
  •  ostatnie świadectwo katechizacji,
  •  zaświadczenie o uczestnictwie w katechezie przedmałżeńskiej (klasyczne kursy trwają 10 tygodni - można je wysłuchać wcześniej, ale najlepiej razem, czyli oboje narzeczonych).

Po spisaniu w kancelarii parafialnej Protokołu badania przedślubnego:

•  zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego (ważne sześć miesięcy) (niezbędne, gdy małżonkowie chcą aby ślub kościelny pociągał za sobą również skutki cywilno-prawne - tzw. ślub konkordatowy)
  • lub akt ślubu, jeśli wcześniej zawarto związek cywilny.

SAKRAMENT MAŁŻEŃSTWA

Zgłoszonych chorych staramy się odwiedzić na początku każdego miesiąca jest to z reguły pierwszy piątek miesiąca.

Zgłoszenia chorych przyjmujemy telefonicznie (46 838 35 91), lub osobiście w kancelarii parafialnej
i zakrystii.

SAKRAMENT CHORYCH

Sprawy związane z pogrzebem są załatwiane w kancelarii parafialnej w miarę możliwości o każdej porze dnia (także poza godzinami dyżurów).

Zgłaszając pogrzeb należy przedstawić:

• akt zgonu z USC. W przypadku,
  • gdy zmarły nie należał do naszej parafii, wymagane jest pisemne pozwolenie proboszcza parafii, w której zamieszkiwał zmarły.
  • prosimy także o dostarczenie zaświadczenia o sakramentach, które przyjmował zmarły przed śmiercią (jeśli taka sytuacja miała miejsce, np. w szpitalu czy hospicjum).

Prosimy o pełne uczestnictwo we Mszy św. pogrzebowej (tzn. z przyjęciem Komunii św. i poprzedzone - jeśli jest taka potrzeba - spowiedzią).

Zawsze na kwadrans przed Mszą św. pogrzebową jest możliwość skorzystania z sakramentu pojednania.

POGRZEB

Dziecko do I Komunii Świętej zgłaszają rodzice, biorąc jednocześnie odpowiedzialność za jego bezpośrednie przygotowanie.

Należy przedstawić:

• wypełnienie i dostarczenie (październik) ankiety Dziecka do I Komunii;
  • metryka chrztu dziecka;
  • zaświadczenie od Katechety, że dziecko jest przygotowane do pełnego uczestniczenia we Mszy Świętej;
  • Dzieci i Rodzice mają obowiązek brać udział w rocznym przygotowaniu w Parafii!

SAKRAMENT I KOMUNII ŚWIĘTEJ

POGRZEB

W naszej parafii w Domaniewicach z sakramentu pokuty i pojednania można skorzystać w każde niedziele, święta i uroczystości na kwadrans przed Mszą Świętą i w czasie jej trwania. W tygodniu tylko przed Eucharystią.

W każdy pierwszy piątek miesiąca czekamy również na Ciebie w konfesjonale w wyznaczonych godzinach.

SAKRAMENT POKUTY I POJEDNANIA